Najczęstsze awarie turbosprężarek

 

 

Turbosprężarki produkuje się z założeniem, że będą działały sprawnie tak długo jak silnik, który wspomagają. W rzeczywistości to jeden z najbardziej newralgicznych elementów samochodu. Narażony jest na wiele różnych awarii, które często wynikają z niewłaściwego użytkowania. Co najczęściej zawodzi w turbosprężarkach?

Czytaj więcej

Jak przedłużyć życie turbosprężarce?

 

 

Turbodoładowanie stanowi obecnie stały element większości nowych samochodów. Wynika to z naturalnej tendencji do tzw. downsizingu, czyli zmniejszania pojemności silników na rzecz ich większej masy własnej. Zadaniem turbin jest zrównoważenie niedostatków mocy układu napędowego.

Czytaj więcej

Jak działa turbosprężarka?

 

 

Turbosprężarki są obecnie popularnym elementem wyposażenia samochodów. Większość osób wie, jakie mają zadanie, jednak nie każdy potrafi opisać zasadę ich działania. Jeżdżąc nowoczesnym samochodem warto wiedzieć, co znajduje się pod jego maską i jak wpływa na jego pracę oraz możliwości.

Czytaj więcej

Historia turbosprężarek

 

 

Turbosprężarki w ostatnim czasie zyskały dużą popularność i stanowią wyposażenie większości nowoczesnych samochodów. W rzeczywistości historia tego urządzenia jest znacznie dłuższa i sięga około 125 lat wstecz do czasów pierwszych samochodów oraz ich twórcy Gottlieba Daimlera.

Czytaj więcej

Technologia twin turbo i bi-turbo

 

 

Doładowanie silników spalinowych pozwala na wyciągnięcie z nich znacznie większej mocy przy zachowaniu tej samej pojemności. W praktyce stosuje się różne formy doładowania – za pomocą jednej lub dwóch sprężarek. W tym drugim przypadku popularne są dwie technologie: twin turbo oraz bi-turbo

Czytaj więcej

Turbodziura problem silników z doładowaniem

 

 

Doładowanie silnika spalinowego przez turbosprężarkę ma za zadanie dostarczenie większej ilości tlenu do spalania paliwa, co przekłada się na jego wyższą efektywność. Technologia ta nie jest idealna, a jednym z problemów, jakie jej towarzyszą, jest tzw. efekt turbodziury. Na czym on polega?

Czytaj więcej

Wysoka temperatura spalin i jej wpływ na turbosprężarkę

 

 

Turbosprężarki są cenione przez większość kierowców za zwiększanie możliwości często mało pojemnych silników. Z drugiej strony są to urządzenia awaryjne i często wymagają wymiany lub regeneracji w profesjonalnym warsztacie. Jedną z przyczyn takich awarii jest wysoka temperatura spalin.

Czytaj więcej

Turbosprężarki zalety stosowania w samochodach

 

 

Turbosprężarka jeszcze kilkanaście lat temu budziła duże zainteresowanie innowacyjnością i stanowiła marzenie wielu kierowców lubiących dynamiczną jazdę. Obecnie jest standardowym elementem wyposażenia większości pojazdów, niosąc ze sobą wiele korzyści –  nie tylko w postaci większej mocy silnika.

Czytaj więcej