podlaskie

Na czym polega rozbieganie silnika?

Wiele osób nie ma nawet pojęcia, że istnieje coś takiego, jak rozbieganie silnika, dopóki ich to nie spotka. Na czym polega i dlaczego jest tak groźne?

O rozbieganiu silnika mówimy w sytuacji, gdy nawet na biegu jałowym, przy zdjętej nodze z pedału gazu, silnik utrzymuje bardzo wysokie obroty. Nie pomoże nawet wyjęcie kluczyka ze stacyjki – silnik nadal będzie pracował! Dzieje się tak z powodu przepuszczania oleju silnikowego przez turbosprężarkę do kolektora dolotowego, skąd dostaje się do cylindra i zostaje spalony. Silnik nadal będzie pracował po wyjęciu kluczyka ze stacyjki, ponieważ nieustannie będzie dostawał paliwo, w tym przypadku olej. Rozbieganiu silnika towarzyszy ogromna, jasna chmura dymu wydobywająca się z rury wydechowej. Co należy wówczas zrobić?

Aby uniknąć generalnego remontu silnika, należy go niezwłocznie zdławić, co może być ciężkie w przypadku samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Można spróbować podnieść maskę i zatkać szmatką wlot powietrza, ale należy uważać na bardzo wysoką temperaturę! W ekstremalnej sytuacji, można próbować przeciąć wąż dolotowy, aby ograniczyć dopływ powietrza do turbiny. Najłatwiejszym rozwiązaniem w samochodach ze skrzynią manualną jest wbicie najwyższego biegu i puszczenie sprzęgła przy jednoczesnym, mocnym wciskaniu pedału hamulca. Jeśli i to nie pomoże, silnik będzie działał dopóki nie wypali całego oleju i się nie zatrze...

Dlatego tak ważna jest regularna kontrola stanu turbosprężarki. Jeśli Twój turbodiesel zaczyna niepoprawnie pracować, niezbędna może się okazać regeneracja turbosprężarki. Prowadzimy naprawę turbin z całego kraju, w tym z woj. Podlaskiego. Do współpracy zapraszamy osoby z Białegostoku, Łomży i Suwałk.