Turbosprężarki zalety stosowania w samochodach

 

 

Turbosprężarka jeszcze kilkanaście lat temu budziła duże zainteresowanie innowacyjnością i stanowiła marzenie wielu kierowców lubiących dynamiczną jazdę. Obecnie jest standardowym elementem wyposażenia większości pojazdów, niosąc ze sobą wiele korzyści –  nie tylko w postaci większej mocy silnika.

Funkcjonalne zalety turbosprężarki

Celem instalowania w samochodach turbosprężarek jest możliwość wygenerowania znacznie większej mocy przy zachowaniu tej samej pojemności silnika. Urządzenia te wpisują się w modne obecnie zjawisko „downsizingu”, który oznacza produkowanie cięższych i większych samochodów z coraz mniejszymi silnikami. Wielkość tych ostatnich wynika z surowych norm emisji spalin, dlatego koncerny na wszelki wypadek ograniczają moc swoich maszyn, oferując w zamian turbodoładowanie. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest maksymalne i ekonomiczne zarazem wykorzystanie energii, bowiem turbina napędzana jest spalinami normalnie wyrzucanymi w przestrzeń. Urządzenie posiada zdolność automatycznego dopasowywania się do pracy silnika, dlatego nie wymaga dodatkowej uwagi kierowcy ani systemu sterowania. Kompensowanie niedostatków powietrza przy wysokich obrotach silnika pozwala osiągać pełną moc, a silnik przy niskiej prędkości obrotowej może generować wysoką wartość momentu obrotowego.

Z doładowaniem ekonomicznie, ekologicznie i bezpieczniej

 

Poza niewątpliwym zwiększeniem mocy silnika i możliwością dynamiczniejszej jazdy turbodoładowanie ma też inne zalety. Silnik o dużej mocy pracujący na wysokich obrotach sprawia, że samochód znacznie lepiej i szybciej reaguje na polecenia kierowcy. Oznacza to, że jest on znacznie bezpieczniejszy i skuteczniej wychodzi z trudnych sytuacji. Atutem jest też znacznie niższa emisja spalin, która wynika z efektywniejszego spalania paliwa. Dzięki temu auto z doładowaniem jest ekologiczne i sprzyja naturalnemu środowisku. Spełnia też nawet najbardziej wyśrubowane obowiązujące normy emisji spalin. Trzecią korzyścią jest ekonomia, zarówno w kontekście napraw, jak i eksploatacji. Efektywniejsze spalanie paliwa sprawia, że potrzeba go mniej, szczególnie na długich trasach, gdy silnik rozwija swoje pełne możliwości. Z kolei regeneracja turbin pozwala na uniknięcie wysokich kosztów związanych z ich wymianą. To jeden z nielicznych elementów wyposażenia pojazdu, który można regenerować.