kujawsko-pomorskie

Jak sprawdzić czy turbo działa poprawnie?

Przed zakupem używanego samochodu wyposażonego w turbosprężarkę niezbędna jest jazda próbna i wypróbowanie osiągów samochodu. Tylko wtedy będziemy pewni, czy turbina „dmucha” poprawnie.

W ostatnich latach coraz ciężej kupić samochód bez turbosprężarki. Niemal silniki niemal wszystkich producentów są wyposażone w turbiny i to niezależnie od klasy samochodu. Jeszcze w latach 90 w turbo wyposażone były głównie samochody sportowe lub „hot-hatche”, a dziś spotkamy je zarówno w sedanach, małych wozach miejskich, jak również w potężnych SUVach. Kupując turbodoładowany samochód należy zwracać uwagę na kilka rzeczy.

Pierwszą z nich jest podniesienie maski i sprawdzenie, czy w okolicy turbosprężarki nie ma wycieków oleju lub płynu chłodniczego. Następnie należy uruchomić silnik i posłuchać pracy turbiny. Powinna delikatnie i równomiernie gwizdać, a przy dodawaniu gazu, za samochodem nie powinna pojawić się brzydka i cuchnąca chmura dymu. Ostatnim krokiem jest jazda próbna. W ruchu miejskim ciężko jednak sprawdzić działanie turbosprężarki oraz przyspieszenie samochodu w pełnym zakresie obrotów. Warto się więc wybrać na drogę ekspresową lub autostradę.

Nieco łatwiej mają kierowcy z woj. Kujawsko-Pomorskiego. Mieszkańcy Bydgoszczy, Torunia czy Włocławka mogą wybrać się na autostradę A1 i przetestować pełne osiągi samochodu i sprawdzić, czy regeneracja turbosprężarki będzie konieczna.