Jak działa turbosprężarka?

 

 

Turbosprężarki są obecnie popularnym elementem wyposażenia samochodów. Większość osób wie, jakie mają zadanie, jednak nie każdy potrafi opisać zasadę ich działania. Jeżdżąc nowoczesnym samochodem warto wiedzieć, co znajduje się pod jego maską i jak wpływa na jego pracę oraz możliwości.

Turbosprężarka, czyli spalinowy kompresor

Porównanie turbiny samochodowej do kompresora nie jest wcale pomyłką. Zasada działania tych urządzeń jest bardzo zbliżona, a ich ogólne zadanie to wtłaczanie większej ilości powietrza. Różnica polega na tym, że turbosprężarkę napędzają gazy spalinowe o bardzo wysokiej temperaturze, podczas gdy tradycyjne kompresory zazwyczaj zasilane są pasem przez silnik. Zasada działania turbosprężarki sprowadza się do przepuszczania spalin przez kolektor wydechowy, a następnie dostarczenia ich do komory sprężarki zaopatrzonej w wirnik. Ten skorelowany jest z wałem i drugim wirnikiem na jego przeciwległym końcu. Kompresor spręża powietrze niezbędne do zasilania silnika, a ponieważ zawiera ono więcej tlenu, proces spalania paliwa z jego udziałem jest intensywniejszy i bardziej wydajny.

Większa wydajność, mniej zanieczyszczeń

 

Efektem działania turbosprężarki jest zdecydowany wzrost mocy silnika, który maksymalnie wykorzystuje możliwości paliwa – bądź przez dostarczenie go w większej ilości, bądź też przez jego intensywniejsze spalanie. W przypadku silników diesla większa ilość tlenu powoduje wyższe temperatury. W efekcie paliwo spalane jest znacznie efektywniej i nie pozostawia dużych ilości sadzy i zanieczyszczeń. Taki proces skutkuje też mniejszą emisją spalin do środowiska, a tym samym gwarantuje ekologiczną jazdę. W pozostałych samochodach dostarczenie większej ilości tlenu pozwala na spalenie również większej ilości paliwa, a w konsekwencji na zwiększenie mocy silnika. Praca turbosprężarki w takich warunkach naraża ją na uszkodzenia, dlatego naprawa turbin jest koniecznością przy intensywnym użytkowaniu pojazdów z doładowaniem. Obniżenie kosztów takiej naprawy lub uniknięcie wymiany drogiego urządzenia umożliwia na szczęście proces regeneracji, która przywraca mu pełną sprawność za mniejsze pieniądze.