śląskie

Od kiedy stosowane są turbosprężarki?

Pomysł stworzenia turbosprężarki pojawił się już w 1885 roku, gdy Gottlieb Daimler i Rudolf Diesel starali się zwiększyć moc silnika przez sprężenie powietrza doprowadzanego do jednostki. Dopiero 20 lat później Alfred Büchi wynalazł turbinę napędzaną spalinami. Początkowo turbiny wykorzystywane były w samolotach, statkach i ciężarówkach.

W samochodach osobowych pojawiły się dopiero w 1962 roku. Co ciekawe, pierwsze turbosprężarki montowano w kraju słynącym z ogromnych, wolnossących jednostek, czyli Stanach Zjednoczonych. Turbiny zastosowano w Chevrolecie Corvair Monza i Oldsmobile Jetfire. Niestety okazały się ogromną klapą – w silnikach notorycznie występowało spalanie stukowe, a starano się je wyeliminować przez dodatkowy natrysk wody z alkoholem metylowym. Kierowcy zapominali uzupełnić zbiornik wody, więc często dochodziło do uszkodzenia turbosprężarek. Prawdziwy przełom nastąpił w 1978 roku, gdy Mercedes zaprezentował model 300 SD wyposażony w turbodoładowany silnik diesla. Od tamtej pory, do dziś turbodiesle cieszą się ogromną popularnością.

Obecnie turbosprężarki są już bardzo dopracowane, choć do ich uszkodzenia często dochodzi z powodu zaniedbań użytkowników. Na szczęście naprawa turbosprężarki jest możliwa, a my gwarantujemy kompleksowe usunięcie usterki. Ofertę kierujemy dla kierowców z całego kraju, w tym z woj. Śląskiego. Naprawiliśmy już dziesiątki turbosprężarek z Katowic, Częstochowy i Sosnowca.