Jak przedłużyć życie turbosprężarce?

 

 

Turbodoładowanie stanowi obecnie stały element większości nowych samochodów. Wynika to z naturalnej tendencji do tzw. downsizingu, czyli zmniejszania pojemności silników na rzecz ich większej masy własnej. Zadaniem turbin jest zrównoważenie niedostatków mocy układu napędowego.

Turbosprężarka – wrażliwy element układu napędowego

Samochody z turbodoładowaniem są poszukiwane i cenione przez amatorów dynamicznej jazdy. Z drugiej strony jednak na temat turbin wygłaszane są różne opinie – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Pośród tych drugich pojawiają się zarzuty co do awaryjności i małej odporności urządzeń, która przyczynia się do powstawania wielu problemów. Niestety im doskonalsza konstrukcja, tym większe ma wymagania, a załatwianie sprawy przysłowiowym młotkiem zamiast precyzyjnymi narzędziami w tym przypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Przez dziesięciolecia przyzwyczajeni byliśmy do prostych, solidnych samochodów, w których można było pogrzebać pod maską na podwórku, kiedy coś się zepsuło. Obecnie oczekujemy od maszyn coraz więcej, a w konsekwencji musimy się też mierzyć z nowymi problemami z tzw. wyższej półki. Do takich „problematycznych” elementów zaliczają się turbosprężarki – pracujące w trudnych warunkach i wymagające specjalnej troski.

Jak zadbać o turbosprężarkę?

Użytkowanie samochodu z turbosprężarką wymaga odpowiedniego postępowania. Sposobu działania, dzięki któremu jej zużycie następuje wolniej, a poszczególne części zespołu nie są narażone na ścieranie i pękanie. Podstawową wskazówką dla kierowców jest zasada powolnego startu. Turbina pracująca z prędkością 200 000 obrotów na minutę w temperaturze nawet do 1000 st. C wymaga doskonałego smarowania. Dlatego tak ważne jest podgrzanie i upłynnienie oleju przed jazdą. Rozgrzany olej skuteczniej dociera do wszystkich miejsc wymagających dobrego smarowania. Pedał gazu można wcisnąć dopiero około 20 sekund po uruchomieniu silnika. Ważne jest też powolne wprowadzanie turbiny w szybkie obroty. Podobnie po zatrzymaniu należy odczekać ok. 30 sekund przed zgaszeniem silnika, ustawiając skrzynię biegów w pozycji neutralnej.

 

Regeneracja turbosprężarki jest kosztowna i na długo wyłącza samochód z użytkowania, dlatego warto pomyśleć o przedłużeniu jej sprawności. Pomoże w tym odpowiednie użytkowanie, a także systematyczna wymiana oleju i filtrów.